Informacje dla niepełnosprawnych

OBSŁUGA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH, NIEDOSŁYSZĄCYCH
I GŁUCHONIEWIDOMYCH W POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY
W GŁUBCZYCACH


 

W związku z wejściem w życie 1 kwietnia 2012 r. Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. Nr 209 z 2011 r., poz. 1243) Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach informuje, że osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się (głuche i głuchoniewidome) mogą komunikować się z urzędem w sposób podany poniżej.

W kontakcie z urzędem osoba uprawniona (głucha lub głuchoniewidoma) będzie miała prawo do:

  • pośrednictwa tłumacza PJM – polskiego języka migowego,
  • pośrednictwa tłumacza SJM- systemu językowo-migowego,
  • dla osoby głuchoniewidomej może to być tłumacz przewodnik, nazwany w ustawie "tłumaczem SKOGN (systemu komunikowania się osób głuchoniewidomych)".

Aby skorzystać z pośrednictwa tłumacza, trzeba powiadomić o tym urząd 3 dni przed dniem, kiedy planuje się załatwiać sprawę w urzędzie z wyłączeniem sytuacji nagłych.

W chwili potrzeby skorzystania z w/w pomocy prosimy Wniosek o świadczenie usług tłumacza przesłać w formie wybranej z niżej wymienionych:

  • przesłanie wniosku pod nr faksu: (77) 485-87-60,
  • za pomocą poczty elektronicznej: opgl@praca.gov.pl ,
  • Elektronicznego Urzędu Podawczego,
  • osobiste zgłoszenie się do Sekretariatu Powiatowego Urzędu Pracy w Głubczycach,
  • zgłoszenie w/w sprawy przez osobę przybraną pod nr telefonu (77) 485-20-37,

Usługa jest bezpłatna dla osoby uprawnionej będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Informacje dodatkowe:

W/w ustawa daje możliwość reprezentowania osoby uprawnionej przez osobę przybraną. Może nią być każda osoba fizyczna, która ukończyła 16 rok życia i została wybrana przez osobę uprawnioną. Zadaniem osoby przybranej ma być pomoc w załatwieniu spraw w organach administracji publicznej. Osoba przybrana nie jest zobowiązana do przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość języka migowego. Z pomocy osoby przybranej osoba uprawniona nie może skorzystać wyłącznie w sytuacji, gdy wnioskowane dane są prawnie chronione ze względu na ochronę informacji niejawnych, a dostęp do nich przysługuje wyłącznie osobie uprawnionej.


Usługa tłumacza języka migowego Zielonej Linii

Usługa realizowana jest przez konsultantów Zielonej Linii ze znajomością języka migowego (PJM) za pośrednictwem platformy do rozmów video MS Teams.

Z usługi skorzystać można na dwa sposoby:

1. Wideorozmowa osoby głuchej lub niedosłyszącej z konsultantem Zielonej Linii, który zna język migowy. Połączenie jest możliwe przez Internet, z dowolnego miejsca.

2. Skorzystanie z usługi tłumaczenia na język migowy w siedzibie urzędu. Opcja ta umożliwi tłumaczenie rozmowy osoby  głuchej lub niedosłyszącej z pracownikiem urzędu pracy za pośrednictwem tłumacza języka migowego Zielonej Linii.

W celu skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego prosimy o kliknięcie w poniższy link:

https://zielonalinia.gov.pl/zl-migowy

Pod ww. adresem dostępna jest również informacja nt. wymagań technicznych niezbędnych do realizacji połączenia.